Mężczyźni, mikroby i specjaliści od mikrobiologii medycznej: zwięzła obrazkowa historia mikrobiologii medycznej i chorób zakaźnych

Filatelistka ucieszy się, że ta pięknie ilustrowana praca na temat historii mikrobiologii medycznej i chorób zakaźnych jest zilustrowana pieczęciami mięty, pieczęciami anulowanymi, okładkami, okładkami z pierwszego dnia, książkami z pieczęciami, odwołaniami, pocztówkami, perforowanymi pieczęciami, zdezynfekowanymi pocztami i listy kwarantanny. Choć nacisk kładzie się na znaczki pocztowe i powiązane przedmioty filatelistyczne, książka zainteresuje nie tylko filatelistów, ale także historyków medycyny, lekarzy i każdego czytelnika, który ceni atrakcyjną książkę. Znaczki pocztowe z podobiznami Gregora Johanna Mendla i Alberta Schweitzera. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Erasmus.

Mężczyźni, mikroby i specjaliści od mikrobiologii medycznej zaczynają od fascynującego opisu Anthonie van Leeuwenhoek, draperki z miasta Delft w Holandii. Rozwinął sztukę wytwarzania maleńkich soczewek zamontowanych w mikroskopie z jednym obiektywem. W ciągu 50 lat napisał ponad 250 listów do Royal Society w Londynie, opisując żywe zwierzęta , które znalazł w szerokiej gamie materiałów, które zawierały białe szczątki między zębami. Minęło ponad 100 lat, zanim Carl Zeiss i Ernst Abbe zdołali stworzyć praktyczny mikroskop złożony.
Wiele znaczków i innych materiałów filatelistycznych w książce ilustruje życie Roberta Kocha. Siem zwraca uwagę, że Koch opisał cykl życia bakterii wąglika w niewiele ponad miesiąc. Shibasaburo Kitasato, asystent Kocha, cicho uzyskał wycinki włosów i paznokci Kocha, a po śmierci Kocha zbudował sanktuarium dla relikwii przed swoim laboratorium. Po śmierci Kitasato jego szczątki zostały umieszczone w tej samej świątyni, obok jego nauczyciela.
Odkrycie penicyliny przez Alexandra Fleminga jest dobrze udokumentowane, ale to było uspokajające, gdy zobaczył znaczek przedstawiający Ernesta Duchesne, który faktycznie odkrył penicylinę ponad 30 lat przed Flemingiem. Książka przedstawia także historię streptomycyny, chloramfenikolu i erytromycyny. Pieczęć braci Mayo została uwzględniona, ponieważ badania kliniczne dotyczące rozwoju streptomycyny przeprowadzono w klinice Mayo.
Po zwięzłej historii mikrobiologii medycznej Siem opisuje epidemie chorób zakaźnych na przestrzeni wieków, w tym ospę, dżumę, cholery, żółtą febrę, tyfus, gruźlicę, malarię, trąd, kiłę, chorobę Heinego-Medina, pasożytnicze choroby tropikalne i AIDS. To było fascynujące, aby dowiedzieć się, że wprowadzenie ospy było o wiele ważniejsze niż siła militarna hiszpańskich konkwistadorów w podboju Azteków i Inków. Historia szczepień przeciwko ospie dobrze ilustruje wiele artykułów filatelistycznych.
Dowiadujemy się, że Karl Landsteiner w 1908 roku odkrył wirusa polio w rdzeniu kręgowym chłopca, który zmarł na tę chorobę. Powiedziano nam również, że Frank Macfarlane Burnet, o późniejszej sławie immunologicznej, odkrył co najmniej dwa różne wirusy polio w 1931 roku. Dobrze znany wkład Johna Endersa, Thomasa Wellera, Jonasa Salka i Alberta Sabina jest przedstawiony na znaczkach. Historia AIDS, wraz z wieloma znaczkami, które ją ilustrują, jest dobrze przedstawiona. Jednak zwolennicy słynnego badacza Roberta Gallo będą zawiedzeni, gdy dowiedzą się tylko o wkładzie Luca Montagniera; Gallo nie jest wymienione.
Książka ma drobne niedociągnięcia Używanie większej czcionki spowodowałoby, że byłaby bardziej czytelna. Chciałbym również zobaczyć więcej informacji biograficznych na temat wielu osób przedstawionych na znaczkach. Ciekawy czytelnik prawdopodobnie chciałby zobaczyć więcej materiałów źródłowych, ponieważ bibliografia jest raczej skromna. Występują drobne błędy. Na przykład John Lettsom urodził się w 1744 r., A nie w 1444 r., A Emily Bronte urodziła się w 1818 r., A nie w 1848 r. Wysokość nad poziomem morza w Saranac Lake w Nowym Jorku wynosi 530 m (lub, jak to błędnie książka, 180 stóp).
Autor jest lekarzem i mikrobiologiem medycznym, który praktykował przez ponad 30 lat w Holandii. Był także jurorem wielu wystaw Międzynarodowego Towarzystwa Filatelistycznego. Ta wspaniała książka wzbogaci biblioteki filatelistów, mikrobiologów, lekarzy, naukowców i historyków medycyny. Polecam to bardzo.
Robert A. Kyle, MD
Mayo Clinic, Rochester, MN 55905
kyle. [email protected] edu
[podobne: hydrofity, biogenes rejestracja, torbiel pilonidalna ]
[podobne: zanik wieloukładowy, gorzyce odwyk, porolet ]